Suure väike sugulane.

19.sajandi algusest on mitmeid märke väikestest bullterrieritest Inglismaal. Selle põhjuseks oli, et varasemas tõuaretuses kasutati võitluskoerte parandamiseks bulldogide ristamist erinevate terrieritega, nende suurusest hoolimata. Seepärast oligi pesakondades koerte suurus nii mõnigi kord väga erinev – kaaludes 8 kuni üle 40 naela (1 nael on umbes 454 grammi). Osa kasvatajaid püüdsid aretada just väiksemaid koeri, kes aga siiski oleksid tüüpilised bullterrierid oma välimuselt ja olemuselt. Mõne kasvataja soov oli saada koguni päris pisikesi bullterriereid, näiteks on kirjeldatud Sir Raymond Tyrriott Wilsoni koera Pony Queen, kes kaalus täiskasvanuna alla 3 naela. Sellised toy-tüüpi koerad aga ei olnud enam bullterrieritega kuigi sarnased, neis ilmnesid selgelt kääbustõugude omadused, pead olid õunakujulised ja silmad punnis. Väiksematele bullterrieritele spetsialiseerunud kasvatajad aga jätkasid oma aretustööd ning esmakordselt esines “miniature”-suurusklass Inglismaal rahvusvahelisel koertenäitusel Islingtonis mais 1863.aastal, kuhu olid registreeritud koerad alla 10 naelase kaaluga. Neid koeri võiks siiski lugeda kääbusteks, sest Miniature Bull Terrieri’te aretajate mõjutusel oli selle klassi kaalulimiit tõstetud 25 naelani Inglise Kennel Klubi 21.näitusel 1883.a. Nelson – esimene bullterrier, kes sai 1873.a. tšempioniks, oleks tänapäeval kehtiva tõustandardi järgi olnud just Miniature Bull Terrier, kaaludes alla 16 naela. Tema omanik oli Inglise Kennel Klubi esimene juhataja mr.S.E.Shirley. Paraku aga ei saavutanud väiksemad bullterrierid populaarsust. Üks põhjus oli kindlasti suuruse ja tüübi suur kõikumine.
Kriisiaeg algas I maailmasõja paiku, 1918.a. aga eemaldati Miniature Bull Terrier hoopiski Kennel Klubi tõuregistrist. Algas 20 aastane madalseis tõuaretuses. Väikesi bullterriereid aretati-kasutati edasi sportkoertena või jahiterrieritega ristamiseks, et need saaksid oma tõugu juurde julgust ja otsustuskindlust.
1938.a. kogunes grupp entusiaste eesotsas kolonel Richard Glynniga, et luua Miniature Bull Terrier’ite klubi. Selle klubi teeneks on, et Inglise Kennel Klubi tunnustab alates 1939.aastast tõugu, kus koerte turjakõrgus jääb alla 14 tolli (1 toll on veidi üle 2,5 cm) ja kaal alla 20 naela. Tõustandard aga on kõigil bullterrieritel sama, erinevus ongi vaid kõrguses ja kaalus.
Bullterrierite algupärane ülesanne oli kakelda-võidelda teiste loomadega. Selleks aretati nad tugevateks, julgeteks, kartmatuteks, lihaselisteks. Bullterrieri pea on munakujuline ja väikesed silmad asuvad sügaval, et oleksid kaitstud kaklustes. Koerte nahk on tihe ja madal karv libe, nii on neist raske saada haaret. Tänapäeval aga ei ole kaklused koerapidamises vastuvõetavad, koerte agressiivsus on jäänud tahaplaanile. See on tõstnud esile nende koerte elurõõmu ja liikuvuse, inimsõbralikkuse. Täna ei ole bullterrier mitte võitleja, vaid vahva perekoer. Ega sellepärast tal vaprust vähem ole. Ka koduvalvuri-ametis võib bullterrier kenasti hakkama saada, kuigi inimsõbralikkus on siiski neile väga omane iseloomujoon. Bullterrier ei ole kindlasti iga inimese koer. Sellise koera võtmisel peab arvestama, et aktiivne koer võimsate lõugadega võib igavuse korral korraliku koduremondi teha. Kui teda ei harjutata pisikesest peale teiste koerte seltsis sõbralikult käituma, võib hiljem tulla probleeme, sest võitluskoera veri võib valel hetkel vemmeldama hakata. Kindlasti ei mõtle ta aga kaks korda, kui keegi tuleb tüli norima. Bullterrier on sportlik koer, kes sobib võistlema ka erinevates koolitustes. Arvestama peab aga, et bullterrier on üpris isepäine koer, kelles kindlasti puudub pugejalikkus ja soov igal juhul omaniku meele järgi olla. Sellega peab arvestama, kui valida koolitusmeetodeid. Parima tulemuse annab see, kui teda kiidetakse hea käitumise ja soovitava tegevuse pärast. Kõrge valutaluvuse tõttu enamasti ei mõju jõuvõtted. Tegevuseta aga ei või nii aktiivset koera jätta. Õnnelik väike bullterrier aga on silmatorkavalt laia ja võluva naeratusega. Inimene, kes kord on sellist koera pidanud, vahetab harva tõugu
Erineva suurusega bullterriereid tänapäeval aretuses enam ei ristata. Algupäraselt eelistatud valgele värvusele on lisandunud mitmed erinevad värvused. Terviseprobleeme bullterrieritel enamasti ei ole, küll aga on populatsioonis mõningal määral hambumuse probleeme. Näitustel pööratakse sellele suhteliselt harva tähelepanu, lähtutakse peakujust ja koerast, kui tervikust. Olulisemaks peetakse koera iseloomu; esineb nii argu kui ka agressiivseid koeri, Tähtsaks peetakse koera suurust; enamus koeri on kas liiga kõrged või rasked, sageli aga mõlemat korraga. Tüüpilised on ilme vead, nagu suured ümmargused silmad, kerge ja kitsas pea ning alalõug. Sageli esineb tõus ka ebapiisvat või kerget luustiku. Eriti tihti on andestatud viimati mainitud vigu emastele koertele, neid kirjeldatakse kui feminiinset tüüpi koeri, kuid antud tõul ei tähenda feminiinsus kerget luustikku, puudulikku rindkeret ning kitsast tagaosa.
Tervisekontrollist teostatakse kääbus bullterrieril nagu ka standard bullterrieril silma (PLL), põlve ja kuulmiskontrolli ning kontrollitakse ka neerupuudulikkuse esinemist. Kahjuks enamust eespool mainitud terviseuuringuid Eestis ei teostata. Loodetavasti see võimalus tulevikus tõuühing abiga ka avaneb.

Pisikesed bullterrierid on samm sammult vallutanud maailma. Nüüdseks on nad jõudnud ka Eestisse.
Esimene "kääbik" tuli Eestisse selle aasta Märtsi kuus Saksamaalt, kennelist Anterrabae Memorial. Kennel kasvatab miniature bullterriereid aastaid ja igast pesakonnast on tänaseks sirgunud edukaid näituse koeri. Suure edu on taganud kidlasti kasvatajate Dr. Meike Walteri ja Silke Kolbi aretusvalik. Kõik emased koerad kontrollitakse enne paaritamist neerupuudulikkuse suhtes ning kuulmishäirete vältimiseks. Potensiaalseid isaseid sõidetakse ise kilomeetrite taha vaatama, et vältida hilisemaid pettumusi. Samas valitakse hoolikalt ka tulevasi kutsika omanike.
Edu on praeguseks saatnud ka Anterrabae Memorial Indiskret´it, "Tibi", kes on saavutanud Balti võitja, Leedu ja Läti juunioride võitja tiitli. Anterrabae Memorial Indigo, "Tibi" vend, võitis 10 kuuselt Dortmundi näitusel tõuparima tiitli, näitusel oli esitatud 44 Kääbus Bullterrierit.

Tänan kõiki, kes meile on ringi ääres kaasaelanud.
Kohtumiseni näitustel!