STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

Daam koerakesega ? Koerakesega? Koerake, kes jalutab oma daamikest rihma otsas, ise meenutades küll neljajalgset teerulli. Teerulli, kellel kõrgust ligi 40 cm, kellel peakuju selline, nagu oleks tal kohutav hambavalu, kuid kella ümmargused säravad silmad ja kõrvuni naeratus kiirgab headust ja rõõmsameelsust.
Saage tuttavaks STAFFORDSHIRE BULL TERRIER.

Inglismaa. Mõnisada aastat tagasi. Tudorite valitsemisaeg (15-17 saj.) Moeharrastuseks erinevad verised võitlused. Muuhulgas ka koertega, kes pidid publikut lõbustama raskete, elu ja surma peale võitlustega karuga, härjaga aga ka mägraga.
Kui lõpuks aastal 1835 sellised vaatemängud keelati, siirduti varjulisematesse paikadesse, näiteks pubide keldritesse, kus siis ässitati koeri teiste koertega võitlema (= kaklema). Kui needki keelati, alustati rotitapmisvõistlustega. Legendaarsed terjerid suutsid tappa sadagi rotti viie minuti jooksul. Härja- ja karuvõitlustel kasutati suuri ja raskeid ning aeglaseid mastiffe ja buldogide eellasi. Koera- või rotivõitlustel oli aga oluline kiirus ja nii ristatigi võitluskoeri terrjeritega. Kihlvedudega liikusid suured rahad ja see tingis ka julma “aretusvaliku”- nii mõnigi koer leidis kuulsusetu lõpu merepõhjas kotis, seltsiks kivi. Sellega tagati, et just kõige armutumad ja verejanulisemad koerad jätkaksid võitluskoerte sugu, et vaid soovitud jõhkrus edasi läheks. Ei olnud harvad juhtumid, kus koer tuli härja küljest lahti lõigata. Pööre tuli selle sajandi alguses, kui hakkasid levima koeranäitused ja koeraharrastus hakkas suunduma meile harjunud radadele. Välimus hakkas üha enam lugema ja võitluskoerad jäid ilma tööta.
Sellise pärandiga alustas oma lemmiktõu ühiskonnasõbralikuks aretamist 1932. a. Joseph Dunn ja mõned tema sõbrad. Tõu nimi – bullterrier oli juba antud James Hinksi aretatavale tõule, seepärast võeti uueks tõunimeks Staffordshire Bullterrier.
Bullterrieri aretuses oli kasutatud dalmaatsia koera ja võimalik, et ka pointerit. Staffordshire Bullterrieri, hüüdnimega “staffi”, kasvatajad otsustasid jääda vana bull-and-terrier tüübi juurde. Tänapäeva staff ongi rohkem vanaaegse bulldogi moodi kui tänane Inglise Buldog ise ongi. Esmakordselt esinesid staffid näitusel 1935 aastal, neid oli koguni 26 koera. Ja mais 1935. a. kogunesid u. 40 inimest Craley Heath´I Old Guns Hoteli ja moodustasid tõuklubi – The Staffordshire Bull Terrier Club. Esimesel aastal registreeriti juba 174 staffi. Samal ajal koostati ka tõustandard, aluseks olid kaks tuntumat koera, kes kõige enam vastasid soovitavale staffitüübile.
Ja staffid alustasid maailma vallutamist.
Tänaseks on staffid ülivõimsalt arvukaim terrieritõug Inglismaa koeranäitustel, stertifikaadiõigusega näitustel on neid reeglina üle 300. Aastas süünib Inglismaal üle 2500 staffi ning nendest 600-700 imporditakse väljapoole saart.
Staffid jõudsid ka Ameerikasse ja nagu paljude koeratõugude puhul, kujunes ameeriklastel oma arvamus ka sellest tõust. Ja nii aretatigi Ameerika Staffordshire Terrier, kes on oma esiisadest suurem ja veidi eritüüpne ning enamasti kupeeritud kõrvadega. Amstaff – nagu kasvatajad teda hellitavalt kutsuvad – ei tohi segi ajada ka meil mõningates ringkondades hinnatud kaklejakoerte pit-bullterrieritega.Paljudes maades on pit-bullterrier oma agressiivsuse tõttu keelatud, teda ei registreerita ka üheski FCI liikmemaas, ning ta ei kuulu näitusel esitamisele. Seega võib teda pidada ka segavereliseks koeraks, kuna on ristatud erinevaid agressiivseid koeri.
Staffordshire Bullterrier erineb paljudest teistest terrjeritõugudest. Põhjus on lihtne – ta on rohkem bulldog kui terrier. Pea on tal lai ja lühike, põselihased tugevad, kõrvad väikesed tahapoole hoidvad rooskõrvad, koonuosa on taas rohkem terrierilt, rind on lai, keha lühike ja rinnakorv tugevalt kaardunud ribidega, käpad hästi lihaselised, saba ei lõigata ja see meenutab vanaaegse kaevupumba kahva, karv on lühike ja sile, mitte nii karm nagu sugulasel bullterrieril. Kõik värvused on lubatud, v.a. maksavärvi pruun ja must piirdega (black-and-tan). Staffi kõrgus on 36-41 cm ja ideaalkaaluks 10-15 kg.
Terrierikasvatajad naljatavad, et staffis peab olema kõik see, mis teistel terrjeritel keelatud on. Heal staffil keravad isegi esikäpad väljaspoole. Oma suurusega võrreldes on staff ääretult tugev ja vilgas koer. Hoolikas valik aretuse algaastatel on muutnud kõiki elusolendeid vihkava verejanulise koera sõbralikuks ja lõbusaks kogu pere lemmikuks. Siiski tuleb ettevaatlik olla kui staff mõne koera, kassi, siili või roti peale vihastab, siis kaklus võib olla raskete tagajärgedega. Agressiivseks ei tohi ässitada aga ühtegi koera.
Inimeste suhtes on staff aga ülevoolavalt sõbralik. Kõrge valulävi teeb staffist mõnusa noorepere lemmiku, lapsed ei suuda staffile liiga teha. Staff allub väga hästi koolitusele, temaga saab harrastada ka agilityt. Arvestama peab aga sellega, et staff kipub ise mõtlema ja mitte alati ei ole mõtted peremeha ja võistluse juures ning reeglina liigub tema mõte omaniku omast kiiremini ja ta tegutseb välgukiirusel (ning võib seetõttu kergelt autoteele sattuda).
Ühekordne karv välistab igasuguse õues pidamise meie kliimas. Staff on suurepärane linnakoer. Kuigi staffi on kerge võõrutada haukumisest, on ta jutukas – selline veider “mulisemine-purisemine-ulisemine”, mis naabriteni ei kostu, viib ka raskema masenduse ja sunnib muigama. Nii palju kui on erineva välimusega staffe, on ka isiksusi, iga koer sellest tõust on kordumatu. Koer, kes kardab pimedust, õpib lampi süütama, mõni soostub jooma vaid voolavat vett otse kraanist, teine oskab avada kõiki uksi, kolmas oskab tagurbidi käiguga paremini manööverdada kui paljud autojuhid.
Koer daamikesega. Staffordshire Bullterrier omanikuga. Pilt, mis Inglismaal, Lõuna-Aafrikas ja Soomes on üsna tavaline. Eestiski ehk kunagi. Eestis elab hetkel 5 staffi, üks toodud Venemaalt, kolm on pärit ühest pesakonnast, emaks Soomes sündinud staff. Soome on hetkel üks tugevamaid “staffi-maid”, aretustöö põhineb parimatel Inglismaa aretusliinidel-koertel. Üha enam hakkab ka meil levima teadmine pärilikest vigadest ja haigustest. Selles suhtes on staff terve koeratõug. Soomes kontrollitud koertel esineb puusaliigese düsplaasiat harve, silmahaigusi praktiliselt ei esine ja põlve (kahjuks Eestis ei sooritata, kuigi oleks aretuseseisukohalt vajalik kõikidela bull-tüüpi terrjeritele ja bulldogi tüüpi koertele)- ja küünarliigese uurimistulemused on osutanud kõik koerad terveteks.
Kui Sa ei otsi jahikoera ning ei soovi kasvatada koerast inimvihkajat, on Staffordshire Bullterrier uus ja tore võimalus kogeda jäägitut (koera) armastust.

Helen Tonkson
Kennel Mooncraft´s
Staffordshire Bull Terrierid