Staffordshire Bullterjer, lühidalt lihtsalt "Staff"

Ajaloost... Veel üle eelmise sajandi vahetusel oli Inglismaal koeravõitlused populaarseks meelelahutuseks. Alguses kasutati võituseks karu ja härja vastu bulldogi tüüpi koeri, kuid hiljem tuli soosingusse just koer-koera vastu võitlus. Sellise meelelahutuse puhul pidid aga koerad olema kiired ning paindlikud; see tõttu "kergendati" ka bulldogi lisades aretusse terjeri verd. Nii sündiski "bull-and-terrier" koer, kellel oli bulldogi jõud ja sitkus ning terjeri kiirus ja järeleandmatus. Selline koer oli tänapäeva Staffi aretusealuseks.
1860 a., 30 aastat peale koeravõitluse seadusega keelustamist Inglismaal, aretas James Hinks valge Bullterjeri, samal ajal viidi ka "bull-and-terrier" koeri Ameerika Ühendriikidesse, kus nee aretati suuremaks, kõrgemaks ning raskemaks algupärasest tüübist. Neid tuntakse Pit Bullterjerina ning Ameerika Staffordshire Terjerina, millest viimane on ametlik koeratõug.
Õnneks oli algupärasel "bull-and-terrier" il ka oma poolehoidjad ning aastal 1935 esitati esimesed koerad ka koertenäitusel ning samal aastal kinnitati ka tõustandard. Kuna tõunimetus Bullterjer oli J. Hinksi poolt juba hõivatud, võeti kasutusele nimetus Staffordshire Bullterjer. Tänu Staffordshire söekavenduses töötavatele peredele oli see algupärane tüüp üldse säilinud.
Kuni tänaseni on Staff olnud Inglismaal soosituim terjeritõug, aastas sünnib umbes 2000 kutsikat, kellest 10-20% eksporditakse teistesse riikidesse. Inglismaa koeranäitustel on Staff tänaseni üks enim esitatavaid tõuge, koerte arve ületab suurematel näitustel 300 isendit.
Põhjanaabrite soomlaste Staffe loetakse peale Inglismaa ning Lõuna-Aafrika koerte ühtedeks maailma parimateks, seda tänu pidevale impordile tõukodumalt.
Eestisse jõudis esimene Staff 1994 aastal just Soomest, koera vanavanemad on aga pärit Inglismaalt. Tänaseks elab Eestis 14 koera, neist 6 kennelis Mooncrafts. Staffi puhul tuleb kindlasti meelespidada, et teda ei ole kunagi õpetatud ega aretatud ründama inimest vaid ainult teisi loomi, inimene on Staffi jaoks püha ning puutumatu.
Iseloomust... Öeldakse, et Staffi kohta käib kõik see jutt, mis puudutab sisemist ilu. Tõuga lähemalt tutvudes, avastatakse aga karmi väliskoore alt heasüdamlik, sõbralik ning rõõmus koer. Staff ei ole kitsi jagama oma ülevoolavat sõbralikkust, just see teebki temast mõnusa perekoera. Perekoerana on staff seda õnnelikum, mida rohkem inimesi teda ümbritseb, ta ei ole mitte ühe inimese vaid terve pere koer. Lastega suheldes on staff omas elemendis, ta oskab kohandada oma jõudu laste järgi, ning kindlasti ei väsi ta keset mängu! Staffil on kõrge valulävi, mis on oluline lastega suhtlemiseks, Staff ei jookse hirmunult minema ega hammusta last enda kaitseks, kui see teda kogemata on liialt agaralt puutunud, vastupidi; tundub, et Staff naudib täiel rinnal mida hooksam ning kiirem on mäng või tegevus. Saff ei sobi aga lastele omapead jalutamiseks, just tema suure jõu ning kiiruse tõttu, ta vajab täiskasvanud inimest, kes koolitaks ning peaks teda kindlates raamides.
Valvekoera saab Staffist vaid õpetamisega, kuid seegi võib olla üsna raske. Avatud ning rõõmsameelse koerana tutvub Staff rõõmuga uute inimestega – isegi keset ööd. Staffi parimaks kaitseks ongi just tema välimus, suured ning tugevad põselihased ning kõrvuni avanev hammasterivi panevad segaja kindlasti oma teo üle järelemõtlema. Loodetavasti ei jää sissetungija Staffiga pikemalt tutvuma, kuna edasi-tagasi käiv saba ei anna kindlasti pilti kohe ründavast koerast. Kuid suurema häda korral oskab Staffgi oma peret kaitsta ning siis on temaga parem mitte vastamisi sattuda.
Staff on perekoeraks rõõmsale, liikuvale ning aktiivsele inimesele. Oma väikese suuruse tõttu sobib Staff ideaalselt ka väiksemasse korruselamu korterisse, ning Staff on kerge õpetada haukumast, ta suhtleb vaid oma imelikul "ulina, murina" häälitsusega, mis ei kostu naabriteni. Oma lühikese ning aluskarvata karvkatte tõttu on teda kerge hooldada ning tal puudub "koeralõhn", teda ei saa pidada õues; tema koht on toas, kus ka tema pere elab.
Staff on eriti nutikas ning koera harrastuseks just sobiv (agility, sõnakuulelikus), temast ei saa aga kunagi teenistuskoera, Staff mõtleb liialt oma peaga ning lahendab probleeme iseseisvalt. Üldiselt mõtleb Staff tihti kiiremini kui peremees ning toimib välgukiirusel. Seega on linnas lahtiselt olev Staff aldis liiklusõnnetustele.
Staff kiindub kergelt inimestesse ning on täielikult lojaalne ning loodetav sõber pikkadeks aastateks.
Enne kui valid koeratõu, tutvu ka Staffordhire Bullterjeriga !

 


MOONCAFT´S kennel Staffordshire Bullterriers & Miniature Bullterriers www.mooncraft.ee