Minibullterjerite esimene pesakond Baltimaades kujunes hitiks

Novembri alguses kennelis Mooncarfts sündinud Baltimaade esimene kääbusbullterjerite pesakond kujunes tõeliseks “hitiks”. Enamus kutsikaid reserveeriti juba enne sündi ning ka ülejäänutele oodatust rohkem ilmaletulnud kutsikatele leiti uus kodu ülikiiresti.

Kääbusbullterjeritel sünnib kutsikaid tavaliselt 1 kuni 5. Lootsime, et oleks kas või üks, kuid kui ultraheli kolme poega näitas, oli rõõmu kui palju. Kui arst keisrilõikega kõigepealt 4 ja siis veel 2 kutsikat "välja võlus" olime kõik hämmastunud ja superõnnelikud, meenutas Helen Tonkson-Koit loomakliinikus kogetut.

Kokku sündis pesakonnas kaks isast ja neli emast kutsikat. Kõik nad olid terved ja pontskad, kaaludes 275 kuni 310 grammi. Sellest koormast vabanenuna tundis kutsikate ema, Anterrabae Memorial Indiskret
ennast pärast sünnitust kohe palju kergemalt.

Üsna haruldasi kutsikaid kogu Euroopas hakati reserveerima juba umbes aasta tagasi, mil sai selgeks, et sellel aastal on oodata pesakonda. Tõusse kiindunud uued omanikud pärinevad väga erinevatest paikadest. Kaugeim koht, kuhu pesakonna kutsikas läheb, on Venezuela. Lisaks leidsid kutsikad uue kodu Saksamaal ja Austrias ning Venemaale ja Lätti läheb mõlemasse üks. Eestisse jääb vaid üks kutsikas.

Baltimaades on kääbusbullterjer haruldane tõug, Eestis on praegusel hetkel lisaks meie pere 1+6 kääbikule veel 4 koera, märkis Helen Tonkson-Koit.

Euroopas sõltub seda tõugu koerte arvukus täiesti sellest, millise riigiga on tegemist. Saksamaal, kus bullterjer on nüüdseks keelatud, on paljud endised bullterjerite kasvatajad läinud üle väiksemale kääbusbullterjerile, mille omamine ei ole seadustega keelatud. Seega on seal koerte arv viimase aastaga kõvasti tõusnud. Eelmise aasta Saksamaa erinäitusel oli kokku 41 kääbusbullterjerit.

Poolas oli eelmise aasta andmetel registris vaid 7 “kääbikut”. Naabritel soomlastel on sündinud vaid kaks pesakonda, kokku on seal umbes kümmekond koera. Venemaa kohta on ebatäpsed andmed – seal ei ole sündinud ühtegi pesakonda minibullterjereid, kuid on registreeritud (kuidas, ei tea) bullterjeril sündinud väiksemad kutsikad nagu minibullterjerid. Nüüdseks on sinnagi ostetud kaks isast “kääbikut" tõugu parandama, selgitas kasvataja tõu leviku tagamaid.

Tõu haruldus väljendub ka kutsikate hinnas - üldiselt on kääbusbullterjerite müügihind vahemikus 1500-2500 eurot. Helen Tonkson-Koiti arvates on muidugi küsitav, kas 2500 euro eest ostetud kutsika kvaliteet on tõesti 1000 euro võrra parem kui 1500 oma.

Kuna kääbusbullterjerid on teatud mõttes viimaste aastate moekoer ja nõudlus nende kohta kõrge, planeerib Mooncarfts juba järgmist pesakonda, mis peaks ajalisel jääma 2003 ja 2004 aasta vahetusele.

 

Lemmik.ee