GLADIAATOR TASKUFORMAADIS

Suvine koertenäitus. Päike paistab, rahvast palju, koeri ka üksjagu. “Oi, kui armas pisike kutsikas!” Ei ole kutsikas, ta nii suur ongi. “Ei ole, ma tean küll!” No ma ikka tean ka, kui vana mu koer on. “Ta siis on selline – noh – sohilaps, või kuidas.” Ei ole, ikka päris. Ja esimene Eestis. Anterrabae Memorial Indiskret ehk sõpradele lihtsalt "Tibi". Ametliku tõunimetusega English Bull Terrier, miniature, maakeeli kääbus bullterrier.
19.sajandi algusest on mitmeid märke väikestest bullterrieritest Inglismaal. Selle põhjuseks oli, et varasemas tõuaretuses kasutati võitluskoerte parandamiseks bulldogide ristamist erinevate terrieritega, nende suurusest hoolimata. Seepärast oligi pesakondades koerte suurus nii mõnigi kord väga erinev – kaaludes 8 kuni üle 40 naela (1 nael on umbes 454 grammi). Osa kasvatajaid püüdsid aretada just väiksemaid koeri, kes aga siiski oleksid tüüpilised bullterrierid oma välimuselt ja olemuselt. Mõne kasvataja soov oli saada koguni päris pisikesi bullterriereid, näiteks on kirjeldatud Sir Raymond Tyrriott Wilsoni koera Pony Queen, kes kaalus täiskasvanuna alla 3 naela. Sellised toy-tüüpi koerad aga ei olnud enam bullterrieritega kuigi sarnased, neis ilmnesid selgelt kääbustõugude omadused, pead olid õunakujulised ja silmad punnis. Väiksematele bullterrieritele spetsialiseerunud kasvatajad aga jätkasid oma aretustööd ning esmakordselt esines “miniature”-suurusklass Inglismaal rahvusvahelisel koertenäitusel Islingtonis mais 1863.aastal, kuhu olid registreeritud koerad alla 10 naelase kaaluga. Neid koeri võiks siiski lugeda kääbusteks, sest Miniature Bull Terrieri’te aretajate mõjutusel oli selle klassi kaalulimiit tõstetud 25 naelani Inglise Kennel Klubi 21.näitusel 1883.a. Nelson – esimene bullterrier, kes sai 1873.a. tšempioniks, oleks tänapäeval kehtiva tõustandardi järgi olnud just Miniature Bull Terrier, kaaludes alla 16 naela. Tema omanik oli Inglise Kennel Klubi esimene juhataja mr.S.E.Shirley. Paraku aga ei saavutanud väiksemad bullterrierid populaarsust. Üks põhjus oli kindlasti suuruse ja tüübi suur kõikumine. Kriisiaeg algas I maailmasõja paiku, 1918.a. aga eemaldati Miniature Bull Terrier hoopiski Kennel Klubi tõuregistrist. Algas 20 aastane madalseis tõuaretuses. Väikesi bullterriereid aretati-kasutati edasi sportkoertena või jahiterrieritega ristamiseks, et need saaksid oma tõugu juurde julgust ja otsustuskindlust.
1938.a. kogunes grupp entusiaste eesotsas kolonel Richard Glynniga, et luua Miniature Bull Terrier’ite klubi. Selle klubi teeneks on, et Inglise Kennel Klubi tunnustab alates 1939.aastast tõugu, kus koerte turjakõrgus jääb alla 14 tolli (1 toll on veidi üle 2,5 cm) ja kaal alla 20 naela. Tõustandard aga on kõigil bullterrieritel sama, erinevus ongi vaid kõrguses ja kaalus.
Esimene Miniature tšempion oli 1948.a. emane koer Deldon Delovely, kasvataja mrs.Scott ja omanik mrs.Adlam. Esimene isane tšempion oli Mursley Model, kasvataja ja omanik mr.Stanleycy North.
Pisikesed bullterrierid on samm sammult vallutanud maailma. Nüüdseks on nad jõudnud ka Eestisse. Bullterrierite algupärane ülesanne oli kakelda-võidelda teiste loomadega. Selleks aretati nad tugevateks, julgeteks, kartmatuteks, lihaselisteks. Bullterrieri pea on munakujuline ja väikesed silmad asuvad sügaval, et oleksid kaitstud kaklustes. Koerte nahk on tihe ja madal karv libe, nii on neist raske saada haaret. Tänapäeval aga ei ole kaklused koerapidamises vastuvõetavad, koerte agressiivsus on jäänud tahaplaanile. See on tõstnud esile nende koerte elurõõmu ja liikuvuse, inimsõbralikkuse. Täna ei ole bullterrier mitte võitleja, vaid vahva perekoer. Ega sellepärast tal vaprust vähem ole. Ka koduvalvuri-ametis võib bullterrier kenasti hakkama saada, kuigi inimsõbralikkus on siiski neile väga omane iseloomujoon. Bullterrier ei ole kindlasti iga inimese koer. Sellise koera võtmisel peab arvestama, et aktiivne koer võimsate lõugadega võib igavuse korral korraliku koduremondi teha. Kui teda ei harjutata pisikesest peale teiste koerte seltsis sõbralikult käituma, võib hiljem tulla probleeme, sest võitluskoera veri võib valel hetkel vemmeldama hakata. Kindlasti ei mõtle ta aga kaks korda, kui keegi tuleb tüli norima. Bullterrier on sportlik koer, kes sobib võistlema ka erinevates koolitustes. Arvestama peab aga, et bullterrier on üpris isepäine koer, kelles kindlasti puudub pugejalikkus ja soov igal juhul omaniku meele järgi olla. Sellega peab arvestama, kui valida koolitusmeetodeid. Parima tulemuse annab see, kui teda kiidetakse hea käitumise ja soovitava tegevuse pärast. Kõrge valutaluvuse tõttu enamasti ei mõju jõuvõtted. Tegevuseta aga ei või nii aktiivset koera jätta. Õnnelik väike bullterrier aga on silmatorkavalt laia ja võluva naeratusega. Inimene, kes kord on sellist koera pidanud, vahetab harva tõugu.
Erineva suurusega bullterriereid tänapäeval aretuses enam ei ristata. Algupäraselt eelistatud valgele värvusele on lisandunud mitmed erinevad värvused. Terviseprobleeme bullterrieritel enamasti ei ole, küll aga on populatsioonis mõningal määral hambumuse probleeme. Näitustel pööratakse sellele suhteliselt harva tähelepanu. Tõus esinevateks suuremateks puudusteks loetakse liiga kõrgeid ja/või raskeid koeri, iseloomu puudusega, kas liiga argu või agressiivseid koeri ning bullterrierile ebatüüpilise ilmega isendeid.
Suured ja võimsa lihastikuga bullterrierid võivad nii mõnelegi vastutulijale hirmuäratavad tunduda. Väike naeratav bullterrier on vähemalt senini suutnud vaid naeratusi esile kutsuda. Ja naeratavana on ju iga päeva rõõmsam alustada!

Kaja Raudoja


C. Allenden "A breef history of the Miniature Bull Terrier" Miniature Bull Terrier Club of England
B.J.Andrews “Miniature Bull Terrier, a complete and reliable handbook”